Menu

Z pamiętnika Alergika

Właśnie tutaj czytając Pamiętnik Alergika dowiecie się jak to jest notorycznie słyszeć nie wolno Ci tego jeść , nie drap się , nie trzyj oczu . Z humorem i na poważnie przybliżę Wam mój prywatny świat Alergika!

Czy pracując w biurze jesteśmy narażeni na alergię?

alergola

Przepraszam wszystkich za długą przerwę, krótki wyjazd wakacyjny i rozpoczęcie nowej pracy pochłonęło mnie w 100%. Poprawię się, tymczasem post o tym jakie alergie mogą spotkać Nas podczas pracy w biurze :)

Praca w biurze wydaje się całkowicie bezpieczna, pracodawca zapewnia Nam pewnego rodzaju udogodnienia jak kawa, herbata, napoje, miejsce w którym możemy spokojnie zjeść lunch. Rzadko zdarza się upadek z wysokości czy uderzenie ciężkim przedmiotem. Wszystkiemu towarzyszą jednak alergeny, o których istnieniu możemy nie wiedzieć lub po prostu nie zwracamy uwagi na to co Nas otacza.

Praktycznie wszystkie biura są wyposażone w klimatyzację. Przyjemny moment, gdy przekraczamy próg biura wychodząc z zatłoczonego środka komunikacji miejskiej i czujemy lekki chłód. Pomijając możliwość przeziębienia organizmu przez nagłą zmianę temperatury możemy nabawić się reakcji alergicznej. W przypadku nieczyszczonych filtrów klimatyzacji pojawiają się w niej bakterie, pleśń i grzyby. W filtrach rozwijają się zarodki wcześniej wspomnianych bakterii, grzybów i pleśni, które wydmuchuje klimatyzacja, dochodzi do tego kurz, a my to wszystko wdychamy !!! Czego możemy spodziewać się po złej konserwacji klimatyzacji? Oczywiście pojawia się katar, a do tego suchy kaszel drapiący w gardło. Skóra jest przesuszona, dłonie i usta mogą pękać.

Czy ktoś zwracał uwagę na środki chemiczne, którymi czyszczone jest Nasze biurko, telefon czy klawiatura? Niektóre środki czystości czynniki chemiczne i podrażniają nasz układ oddechowy i skórę. Może wystąpić wówczas wysypka w okolicy dłoni, nadgarstków, przy uszach jeśli w obowiązkach jest odbieranie telefonu. Dodatkiem będą również duszności jak w przypadku klimatyzacji.

W biurze 1-2x w tygodniu pojawia się Pani odpowiedzialna za sprzątanie. Jeżeli jednak widzimy, że otaczający Nas sprzęt pokryty jest dużą ilością kurzu możemy sami dbać o to, aby nasz, telefon, klawiatura, myszka czy monitor były czyste :)

Mówi się, że zielony uspokaja. Roślinność w pracy poprawia samopoczucie, ale czy siedząc blisko kwiatków nie dzieje się z Nami coś dziwnego? Są osoby, w tym ja uczulone np na paproć. Kiedy jestem w pobliżu ciężko mi się oddycha i zaraz biegam po chusteczkę !

Drażniące zapachy np perfum. Praca biurowa wymaga od Nas schludnego i czystego ubioru, ale nie należy przesadzać z ilością lakieru do włosów czy perfum. Intensywne zapachy podrażniają śluzówkę nosa i prowadzą do jej wysuszenia. Nos może zwyczajne boleć, być opuchnięty i zaczerwieniony w środku.

To tylko niektóre czynniki zakłócające Naszą z pozoru spokojną pracę. A Wam dokuczają jakieś objawy, czujecie się gorzej ? 

© Z pamiętnika Alergika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci